Cursa Dunării Călărășene 2015: impresii post race

Didona Goanță

A doua ediție a Cursei Dunării Călărășene a avut loc în perioada 12-13 septembrie la Călăraşi, iar cursa de şosea a reprezentat ultima etapă din Road Grand Tour, cea mai importantă competiţie de şosea din România.

cursa dunarii_soseaDe asemenea, concursul a găzduit și prima ediţie de după 1989 a Campionatului Naţional de Tandemuri. Fondul generos de premii, de 4000 euro, probele din care au putut alege atât începătorii cât și avansații, decorul natural au fost doar câteva din  motivele pentru care participanți au ales să uite de ploaie de sâmbătă, de la proba de șosea și să se bucure de soarele de duminică, de la cursa de mountainbike. La Cursa Dunării Călărășene, participanții au putut alege una sau mai multe dintre cele cinci probe, în funcţie de preferințe (şosea/offroad) şi de vârstă (probe pentru copii, juniori şi adulți).

Sâmbătă, 12 septembrie, a fost „Ofensiva asfaltului”, o cursă clasică de 78 km, care a reprezentat ultima etapă din Road Grand Tour și a fost  câștigată de Marius Petrache, urmat de Daniel Crista și Vlad Dobre.

Campionatul Naţional de Tandemuri, la prima ediţie după 1990, a fost organizat în parteneriat cu Asociaţia Tandem. La competiţie au participat, în premieră pentru România, 10 echipaje în componenţa cărora au existat 10 nevăzători, care au pedalat împreună cu 10 persoane valide, pe o distanţă de 45 de km. Astfel, s-a facut un nou pas în demersul de a susţine integrarea persoanelor cu deficienţe prin intermediul sportului. Cursa a fost câștigată de echipa Electrosoft, urmată de Tandem Arena 3 și Pontes 6.

tandem_cursa dunarii

A doua zi, Cursa insulei (53 km) a fost o cursă offroad  unică în România: a început cu traversarea Dunării (Braţul Borcea) cu barca, iar startul și finișul au avut loc pe Plaja Mare din Călăraşi.

La MTB, câștigătorii au fost: Marc Sandu, Leonard Barbu și Mihai Cristian Dan. Evenimentul a fost organizat de Consiliul Judeţean Călăraşi, prin Centrul Cultural Judeţean Călăraşi, cu sprijinul Clubului Sportiv Smart Atletic, parteneri: Călăraşi Cycling Team, Road Grand Tour, Asociaţia Tandem.