Va fi Usain Bolt desemnat cel mai bun atlet al lumii?

Jamaicanul Usain Bolt și americanii Ashton Eaton și Christian Taylor se luptă pentru titlul de cel mai bun atlet al anului 2015. Anunțul a fost făcut de Federația internațională de atletism (IAAF), care a făcut publică lista cu cei trei finaliști.

Bolt a reușit anul acesta, la Beijing, să-și apere cu succes titlurile mondiale la 100 m, 200 m și 4×100 m. El a stabilit totodată cea mai bună performanță mondială a anului la 200 m, cu timpul de 19sec.55/100.

Usain Bolt credit foto dailymail.co.uk

Usain Bolt
credit foto dailymail.co.uk

Eaton a câștigat, la rândul său, a doua sa medalie de aur la Campionatele Mondiale, în proba de decatlon, cu un nou record al lumii: 9.045 puncte.

Taylor a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere la Beijing, în concursul de triplusalt, stabilind și un nou record al Statelor Unite, cu 18,21 m, a doua performanță din istorie. Americanul a câștigat în 2015 și Liga de Diamant în această probă.

Se cunosc și cele trei finaliste la titlul de cea mai bună atletă a anului. Acestea sunt etiopianca Genzebe Dibaba (1.500 m), olandeza Dafne Schippers (200 m) și poloneza Anita Wlodarczyk (ciocan).

Gala de premiere ar fi trebuit să se desfășoare pe 28 noiembrie, la Monte Carlo, însă noul președinte al IAAF, Sebastian Coe, a decis să o anuleze după arestarea predecesorului său, Lamine Diack, acuzat de corupție, potrivit L’Equipe.

Previous Post

Lovitură pentru Rusia: Se cere suspendarea atleților ruși la JO din 2016

Next Post

Exclusiv. Anca Bucur, corespondență de la Campionatul Mondial de Fitness, Las Vegas: “Iubesc să fiu pe scenă”